Aarhus Universitets logo
English
I alt 134 fremragende forskere har modtaget bevillinger fra Carlsbergfondet, af disse er 12 fra Science and Technology. Bevillingerne går til grundforskning, der udspringer af forskernes egne visionære, kreative idéer.
I denne uge uddelte Danmarks Frie Forskningsfond i alt 208 millioner kroner til 35 excellente Sapere Aude forskningsledere. Hele seks af de ekstraordinært dygtige unge forskere er fra Science and Technology.
Gennemgangen af fem års DCA-rapporter viser bl.a., at eksterne parters rolle og bidrag i samarbejdet i en række af rapporterne er utilstrækkeligt deklareret. Tre af dem med alvorlige mangler. Forskerne står fast på deres forskning. I erhvervssamarbejde skal der være fuld transparens, så forskernes integritet ikke kan betvivles. Undersøgelsen viser desuden behov for klar praksis for kommentering og kvalitetssikring. Ny manual skal gøre retningslinjerne mere overskuelige for forskerne.