Aarhus Universitets segl

Aarhus Universitet og VIA går sammen om at styrke erhvervskontakten for ingeniøruddannelser

Uddannelsesdekan for VIA’s ingeniøruddannelser i Horsens, Lotte Thøgersen, bliver i en del af sin arbejdstid udlånt til Aarhus Universitet, hvor hun skal styrke samarbejdet om uddannelser med erhvervslivet.

VIA’s dekan for ingeniøruddannelser, Lotte Thøgersen, vil fremover bruge en del af sin arbejdstid som erhvervschef på Faculty of Technical Sciences på Aarhus Universitet.

Tidligere på året indgik Aarhus Universitet og VIA University College en partnerskabsaftale, som skal gøre det muligt for de to institutioner at tiltrække flere ingeniørstuderende, som er meget efterspurgt af det regionale erhvervsliv i Midtjylland.

Nu bliver aftalen udvidet, så VIA’s dekan for ingeniøruddannelser, Lotte Thøgersen, fremover vil bruge en del af sin arbejdstid som erhvervschef på Faculty of Technical Sciences på Aarhus Universitet. Aftalen gælder for de kommende to år, hvor Lotte Thøgersen især skal arbejde med de erhvervsrettede aktiviteter på de nye erhvervskandidat-uddannelser.

 ”Vi vælger en fælles satsning mellem VIA og Aarhus Universitet, fordi det giver de bedste muligheder for et ligeværdigt samarbejde mellem de to institutioner og de bedste muligheder for at skabe sammenhængende uddannelser på ingeniørområdet til gavn for erhvervslivet,” siger Eskild Holm Nielsen, der er dekan på Faculty of Technical Sciences, Aarhus Universitet.

Samarbejdsaftalen betyder blandt andet, at diplomingeniører fra VIA University College, der uddannes i Horsens, får mulighed for at læse direkte videre på en relevant kandidatuddannelse på Aarhus Universitet. I første omgang fokuserer samarbejdet på to uddannelser med specialisering i cybersikkerhed og i klima, forsyning og vandteknologi, og det kommer de midtjyske virksomheder til gavn, forklarer Lotte Thøgersen: 

”Ved at samarbejde om erhvervskontakten kan VIA og Aarhus Universitet tiltrække og fastholde endnu flere af de talentfulde studerende, som teknologibaserede virksomheder i Region Midtjylland og resten af Danmark efterspørger. Vores mål er at komme endnu tættere på virksomhedernes behov og ønsker, og at tilbyde de studerende en mere erhvervsrettet og relevant uddannelse – alt sammen for at styrke Danmarks teknologiske udvikling,” siger Lotte Thøgersen.

Med de nye erhvervskandidatuddannelser kan virksomhederne ansætte en færdiguddannet diplomingeniør på deltid, samtidig med at han eller hun tager en kandidatuddannelse fra universitetet og arbejder med virksomhedens egne udviklingsprojekter på studiet.

Samarbejdet gælder både danske studerende og studerende fra EU.